JAK PEČOVAT O ŠPERKY
JAK PEČOVAT O ŠPERKY, ABY VÁM DĚLALY RADOST CO NEJDÉLE?
NOSTE JE! ŠPERKY MILUJÍ, KDYŽ JSOU NOŠENY. POKUD JIM BUDETE VĚNOVAT KOUSEK ČASU A DOPŘEJETE JIM PRAVIDELNÉ ČIŠTĚNÍ, ODMĚNÍ SE VÁM DLOUHODOBOU KRÁSOU.
ČIŠTĚNÍ ŠPERKŮ
Své šperky pravidelně očistěte od prachu, potu a make-upu. U většiny kamenů postačí krátce je vykoupat v “lázni” s mýdlovou vodou (například v malé mističce), omýt pod tekoucí vodou a pak důkladně vysušit jemným, čistým hadříkem. Můžete je také čas od času lehce mírným tlakem očistit jemným měkkým kartáčkem, také namočeným v mýdlové vodě.
Při čištění berte také ohled na kameny, které jsou ve šperku použity. Například perlám nebo etiopským opálům delší pobyt ve vodě nesvědčí a jsou citlivé na poškrábání. Perly mají rády mastnotu, proto jim velmi vyhovuje, pokud je nosíte a tím je přirozeně promašťujete.
Šperky navlečené na hedvábné šňůrce nenamáčejte přímo do vody, může dojít k vytažení hedvábí. Lépe je otřít kov a kameny vlhkým hadříkem a vytřít do sucha.
SKLADOVÁNÍ ŠPERKŮ
Šperky uchovávejte na suchém a tmavém místě chráněném před prachem a světlem. Výborně se k tomu hodí krabičky, které ode mne dostanete spolu se šperkem. Můžete použít také čistý plastový uzavíratelný sáček ( šperk do něho však nedávejte ihned po nošení, do sáčku by se měl vkládat suchý). Hezká varianta je také zabalit šperk do jemného papírového ubrousku nebo látkového pytlíčku – tato varianta je vhodná obzvlášť pro šperky, které potřebují přísun přirozené vlhkosti vzduchu jako například opály a perly.
Šperky také nikdy neskladujte pohromadě – může dojít k zamotání řetízků a hlavně k poškození kamenů, pokud je skladujete i s jinými kovy. Například skladování se šperky z oceli, která je tvrdá a šperky z nich mohou mít i ostré hrany, vyloženě nedoporučuji.
OCHRANA ŠPERKŮ PŘED POŠKOZENÍM
Šperky od VLAŠTOVKAART jsou tvořené převážně technikou wire-wrapping. Charakterizuje je něžnost a jemnost, proto také potřebují jemnější zacházení.
Prosím, sundávejte je při sportu, na spaní, manuálních pracích, kde je riziko zašpinění nebo mechanického poškození. Nedoporučuji se v nich koupat ve slané vodě, která dává zabrat hlavně perlám a kamenům ani v bazénu, kde je ve vodě chlor a desinfekce a může na kovu a kamenech způsobit reakce.
U šperků platí známé pravidlo, že se oblékají naposledy. Náš svět je bohužel plný chemických látek, které styku se šperkem neprospívají. Vyvarujte se tedy potřísnění šperku parfémy, laky na vlasy, krémy a další kosmetikou.
Důležité je také chránit kameny ve špercích před vysokými teplotami a dlouhým přímým slunečním zářením, které může způsobit vyblednutí/změnu barvy kamene. Při výrazné změně teplot může dojít i k prasknutí kamene.
TRVANLIVOST GOLD FILLED MATERIÁLU VE ŠPERCÍCH
Vrstva pozlacení u gold filled šperků je dostatečně silná na to, aby odolala běžnému nošení. Při nošení může kov maličko změnit odstín zlaté barvy v závislosti na složení vaší pokožky, nebo agresivitě potu. Jeho barvu mohou také ovlivnit některé užívané léky.
